Going. | Backst/age Dekameron / Studio online - Online | Teatr Studio

Backst/age Dekameron / Studio online

12:00 | Piątek, 10 kwietnia 2020

Online | Teatr Studio

Teatr

Free

Free

W tym czasie zawieszenia, które wszystkich nas dotyka, zapraszamy seniorów do twórczego działania i udziału w projekcie dramaturgiczno-filmowym realizowanym w oparciu o idee pedagogiki teatru. Materiałem, nad którym będziemy pracować, będzie „Dekameron” Giovanniego Boccaccia. Tekst ten opowiada o życiu w czasie dobrowolnej kwarantanny, na którą decydują się bohaterowie utworu. W odcięciu od zewnętrznego świata, walczącego z epidemią dżumy, odwołują się do własnej wyobraźni i kreatywności i snują opowieści. Dzięki opowiadaniu więź społeczna zostaje podtrzymana, a wyobraźnia, znajdując oddech od obrazów towarzyszących zarazie, ocalona. Sięgnięcie po „Dekameron” ma jednak jeszcze inny wymiar. Nie przypadkiem utwór Boccaccia znalazł się w indeksie ksiąg zakazanych. W kolejnych opowieściach, którymi dzielą się bohaterowie, naruszone zostaje całe spektrum tabu związane z seksualnością, cielesnością, pragnieniem, czerpaniem zmysłowej radości i przyjemności z życia. Ten hedonizm, stanowiący główny aspekt tekstu, jest celowym kontrastem, na który decyduje się Boccaccio w sytuacji zagrożenia.

Sięgając po ten konkretny tekst, chcemy podjąć z seniorami szerszy temat związany z reprezentacją osób starszych, z ich społecznym wizerunkiem. Analizując wybrane historie chcemy rozmawiać o ich potrzebach, obawach, pragnieniach, ograniczeniach społecznych, których doświadczają na co dzień. Związanych zarówno z „tu i teraz”, a więc z sytuacją odcięcia, w której się znajdują, jak i szerzej związanych z codziennym doświadczeniem. O czym chcieliby opowiadać, a z jakiś powodów odmawiają sobie do tego prawa. Czym staną się historie utrwalone przez Boccaccia w ich ustach i interpretacji?

Każdy z uczestników wspólnie z aktorami STUDIO teatrugalerii przygotuje czytanie wybranych fragmentów tekstu, które będą prezentowane w odcinkach na stronie teatru. Spotkanie aktorów, odciętych od możliwości wykonywania swojej pracy w żywej relacji z widzami, z seniorami, dla których to odcięcie ma równie dotkliwe skutki wydaje się łączyć te grupy i mieć dziś głębszy sens. Na bieżąco z ukazywaniem się kolejnych nagrań, odcinków będzie się toczyła się praca warsztatowa, podczas której będziemy tworzyć osobisty tekstowy komentarz seniorów będący w dialogu z każdym nagraniem.

Backst/age Dekameron
opieka kuratorska: Justyna Lipko-Konieczna
reżyseria wideo: Hanna Maciąg
prowadzenie warsztatów: Justyna Lipko-Konieczna, Gabriela Stankiewicz

zapisy: edukacja@teatrstudio.pl

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej